Jak účinně bojovat s jarní únavou?

Dnešním dnem začíná astronomické jaro a proto jsme vám sepsali pár tipů, jak účinně bojovat s jarní únavou.

Mnoho z nás se na konci zimy a na počátku jara necítí úplně ve své kůži. Padá na nás únava, jsme bez chuti do práce či jiných, jindy oblíbených aktivit, někdo je podrážděný, jiný apatický. Provázet nás mohou bolesti hlavy, pálení žáhy, rýma a celkový pokles imunity. Proč, ale toto období přichází a dá se těmto jeho projevům nějak předejít nebo zabránit?

Ačkoli si to v dnešním přetechnizovaném, stále se zrychlujícím, super, multiextra světě jen málo uvědomujeme, jsme jako živočišný druh součástí přírody, jejích neustálých proměn a cyklů. V zimě příroda, rostlinná i živočišná říše buď spí nebo velmi zpomalí, nabírá síly. A má to svůj důvod. Až se slunce opět přiblíží a jeho paprsky začnou hřát, přijde čas uvolnit nastřádanou energii pro růst, tvorbu květů, početí a rození potomků. U lidí je tomu stejně.  člověk velmi citlivě reaguje na délku a intenzitu slunečního svitu, změny teplot i klimatu, ve kterém žije.

V zimě bychom měli hodně odpočívat, více spát, jíst hřejivou, energeticky vydatnou stravu. Potom bychom byli připraveni na přeměnu klidné, dřímající zimní energie na energii jara, která stoupá a expanduje všemi směry a odstraňuje tak v zimě vzniklé nánosy.  Ale protože máme žárovku, nahrazující nám sluneční svit, slunce nám svítí po celý rok stejně a tak i naše aktivita je asi s výjimkou vánočních svátků poměrně konstantní.   A protože máme supermarkety jíme také více méně po celý rok stejné potraviny. Ztratili jsme pouto s cykličností naší země.

Pokud se tedy chceme, a nejen na jaře, cítit lépe, nezbývá nám než tyto cykly respektovat a přijmout zpět do našich životů.

Teď, když už víme, proč jarní potíže přichází, můžeme přijít k praktickým opatřením.

Máme pro vás pět tipů jak na jarní únavu!

  1. Během zimy více odpočívejte, jezte hřejivou, výživnou stravu (vývary, luštěniny, ořechy, semena, obiloviny), zkrátka sbírejte síly na přicházející jaro
  1. Na jaře odlehčete jídelníček, vyřaďte tučné, smažené potraviny, naopak jezte hodně potravin zelených, lokálních (kopřivy, saláty, divoké bylinky)
  1. Pomalu zvyšujete fyzickou aktivitu, nejlepší je pohyb v přírodě a na slunci
  1. Pročistěte játra a žlučník
  1. Naslouchejte svému tělu a vnímejte jeho potřeby

Zkuste se tedy stravovat zdravěji, barevněji, odpočívejte, relaxujte, zacvičte si jógu, přečtěte si svoji oblíbenou knížku nebo meditujte! To vše vám zaručeně pomůže, a hlavně se zkuste i více usmívat :).