Popeleční středa jako začátek Vašeho nového já

V tomto týdnu proběhla Popeleční středa, kterou doprovázely oslavy a karnevaly po celém světě. Od nejznámějšího karnevalu v Riu de Janeiru, přes Čechy neobjevený švýcarský Fasnacht až po náš typický Masopust. Všimli jste si někdy, že všechny probíhají téměř současně? Víte co je popeleční středa, a z jakého důvodu se držel půst?

Nejdříve si řekněme něco k původu slova “karneval” jako takového. Všem dobře známá wikipedie uvádí, že slovo pochází z italského carnevale. S největší pravděpodobností se jedná o zkomoleninu z latinského spojení carnem levare, což doslova znamená “odložit maso”. 

Masopust a popeleční středa

Je tedy náhoda, že se karnevaly konají právě v období našeho masopustu? Nikoli. Právě období masopustu, bylo totiž podle liturgického kalendáře, na dlouhou dobu poslední možností, jak si do sytosti užít zabijaček a dalšího hodování. Šlo o přivítání nastávajícího postního období, které trvalo po dobu 40 dní, které scházely do příchodu Velikonoc. 

Konec masopustu na vesnicích oznamoval ponocný troubením na roh. Další den, v popeleční středu už konzumace masa, stejně jako kořalky, nepřipadala v úvahu. Půst ale neznamenal jen zdržení se potěšení ve formě jídla či pití. Důraz se kladl také na vykonávání dobrých skutků. Často byly darovány almužnu znamenající nezištnou pomoc potřebným.

K čemu měl dále takový půst ale sloužit? 

Mělo jít především o duchovní přípravu na největší křesťanské svátky, tedy Velikonoce. Bylo důležité zaměřit se na proměnu a následnou obnovu svého života, posilování vztahů s okolím a návratu ke křesťanským kořenům. Možná se sami sebe ptáte, jak takový přístup využít v naší uspěchané, a z drtivé většiny ateistické společnosti. Možností je hned několik. 

Půst a nové začátky

Začít můžeme tím, že zpomalíme a budeme se méně stresovat a více pracovat na sobě vnitřně i zvnějšku. Právě jaro a návrat slunce a vitality do přírody je ideálním načasováním na nejrůznější očisty a detoxikaci těla. Nevíte si rady jak na ně? S pomocí našeho kurzu zjistíte, že to není žádná věda, ba dokonce, že stačí takříkajíc, zdravý selský rozum.  

Ideální je také zbavit se nepotřebných věcí z domácnosti. Darujte věci, které už nepotřebujete, odlehčete šatník přeplněný věcmi v kategoriích “až zhubnu” a “to se mi jednou bude hodit”. Jednoduše si udělejte pořádek okolo sebe.

Začni u sebe

Nestačí? Posuňte své já dále vzdáním se některé své oblíbené neřesti nebo malého zlozvyku. Místo sledování televize popadněte knihu a začněte číst. Místo snůšky peprných oslovení na adresu nešikovného kolegy, se zhluboka nadechněte a promiňte mu v duchu. Místo jízdy tříminutové jízdy autem se raději projděte. Místo neustálého špačkování na vše špatné okolo, hledejte to dobré. Je mnoho malých změn, které ale můžou přinést mnoho velkých výsledků, stačí si najít “tu svoji”.

Věnujme postní dobu rozvoji vlastního já. Zkusme v sobě probudit a rozvíjet tu nejlepší verzi sebe sama. Nezáleží na tom, jakou formu zvolíte, protože každý jsme jedinečná osobnost. Pamatujete že důležitější než rozhodování jak to uděláte, je samotná cesta k vytouženému cíli, ať už se v životě jedná o cokoliv.