Lucie Truksová

Jóga na každý den

Lucie se věnuje jógové praxi již několik let.  V roce 2015 se přihlásila do školy pro učitele jógy 3. třídy u České akademie jógy paní Lady Rokosové. Byla to velice inspirativní a obohacující setkávání se zajímavými učiteli a studenty z různých koutů Čech a Moravy. Ve škole poznala učitelku jógy Lenku Oravcovou, bývalou baletku, která má úžasný dar předávat své hluboké znalosti z fyzioterapie a vývojové kineziologie. Její systém opor, kterými aktivujeme svaly hlubokého stabilizačního systému, tzv. posturální svaly, má v Lucčiných lekcích jógy nepostradatelný význam. 

Po absolvování této školy již pravidelně vedla lekce jógy nejen pro své kamarády, ale i pro ostatní zájemce z Radotína a okolí.

V průběhu samostatné praxe navázala školou pro cvičitele jógy 2. stupně na Fakultě tělesné výchovy a sportu a u České akademie jógy, jíž absolvovala v letech 2016 a 2017. Svoji ročníkovou práci věnovala tématu práce s dechem pro začátečníky a mírně pokročilé. 

V loňském roce absolvovala Kurz gravidjógy. V budoucnu se chysté v této oblasti dále vzdělávat a její motivací je jednou předávat své zkušenosti také nastávajícím maminkám. Jak sama říká: Je to veliká pomoc, jak pro ně, tak pro jejich miminka. 

Pravidelné lekce klasické jógy pro začátečníky a mírně pokročilé vede v rámci pololetních kurzů v Praze - Radotíně.

Počet kurzů postupně navyšuje. Nyní vede 3 kurzy v týdnu v malých skupinkách do 8 cvičenců. Nabízí také individuální lekce jógy v pohodlí domova cvičenců. V současné době se rozhodla nabídnout kurz jógy Škole plnění přání, na které se už moc těší.

Vede tyto kurzy:

Více o Lucii

K józe jsem se dostala díky své sestře. Přišla s nápadem chodit na společné cvičení jógy. V mém povědomí byla jóga zakořeněná prozatím jako zdraví prospěšná fyzická aktivita, která mě již dlouho lákala a představa, že se budeme pravidelně vídat ..., byla jsem okamžitě pro! Přihlásily jsme se do systému Jóga v denním životě na Vinohradech a trávily spolu krásné večery.

Když jsem potom otěhotněla a některé cviky a ásany bylo třeba upravovat, nebo úplně vynechávat, přišla další dobrá duše, která mi v jógovém studiu řekla o Jitce Stehlíkové a její úžasné gravidjóze. Přešla jsem k ní a musím říci, že to byly krásné chvíle štěstí a radosti, sdílené s několika dalšími nastávajícími maminkami. Cvičení mě vždy naplnilo energií a pocitem spokojenosti a těšení se na miminko. Jsem přesvědčená o tom, že díky gravidjóze byl můj porod krásným, plně vědomým okamžikem přivedení nového člověka na svět.

Jakmile to bylo možné, vrátila jsem se opět ke cvičení s Jitkou. Později jsem se setkala s učitelkou jógy a jógové terapie Olgu Králíkovou. Olga mě provází na mé cestě jógou při pravidelných setkáváních dodnes.

Stále více jsem poznávala, že cvičení jógy má pro mne mnohem hlubší přínos, než jen uvolnění, posílení a ozdravení těla. Jóga se pro mne stala cestou k trvalé spokojenosti, která není podmíněna ničím zvenčí. Je to spokojenost sama se sebou, vycházející zevnitř, kterou se snažím přenášet do svého každodenního života i do života mých blízkých.

Dávno jsem pochopila, že jóga není o tom, že provedu co nejvíce, co nejsložitějších ásan, které budou vypadat co nejlépe, i za cenu vnášení napětí do mého těla, nebo dokonce bolesti, ale o vnitřním prožitku pevného, stabilního, ale zároveň uvolněného bytí ve svém těle, se svým dechem, se svým Já.

Zásadní a největší pomocí k poznání prožitku bytí v Já bylo pro mne setkání s panem Rudolfem Skarnitzlem. Několik jeho posledních přednášek a řízených meditací, kterých jsem měla to štěstí se zúčastnit, mne hluboce ovlivnilo. Dalším adeptům cesty, podobné té mojí, mohu jen doporučit jeho stránky: www.rudolfskarnitzl.cz a zaposlouchat se do záznamů z jeho přednášek, meditací a rozhovorů. Je to velké obohacení a pomoc na cestě dovnitř, k poznání sama sebe.

Za to, že vedu lekce jógy mohou moji kamarádi, kteří mě na společných pobytech v přírodě přiměli k tomu, abych jim předcvičovala jógu. Dělalo mi radost, když se po společném cvičení cítili příjemně uvolněně a nic je nebolelo.