Jak přežít zimu ve zdraví


Poslední dny letošního dlouhého babího léta jsou za námi a my pociťujeme podzim v plné síle. Stejně tak, jako se příroda pomalu chystá k zimnímu spánku tak i naše tělo může nyní mít méně sil a být náchylnější k nejrůznějším nemocem a virózám. Co dělat proto, abychom si nástup zimy v tomto ohledu ulehčili? 

Pohyb na vzduchu

Základem pro udržení si skvělé kondice během podzimních a zimních měsíců je příjem dostatku vitamínů a také pohyb na čerstvém vzduchu. Přestože většina z nás preferuje pro pobyt venku spíše komfortnější teploty blížící se pokojové teplotě, kdy nemusíme nosit tolik vrstev oblečení, doporučujeme nevyhýbat se pobytu na čerstvém vzduchu ani teď. Nejen že krátkou procházkou pozitivně ovlivníte chod metabolismu, ale zároveň posílíte srdce. Netřeba zmiňovat navíc spálené kalorie, které přispějí k vyváženější kalorické balanci v případě, že máte sedavé zaměstnání. 

Otužování venku i ve vodě

Pobyt na čerstvém vzduchu vás otužuje. Otužování ve vodě je velmi zdravý způsob posilování organismu, ale věříme, že většina z nás dá raději přednost delší procházce v teplém oblečení. Jejich pravidelnost napomůže odolnosti těla vůči nižším teplotám a způsobí, že vás jen tak lehce “neofoukne”, jak se říká. Pokud přece jen patříte mezi ty odvážnější z nás, otužování ve vodě můžeme jen doporučit. Funguje jako velmi účinná prevence proti nachlazení, chřipce, angíně a dokonce pomáhá léčit vysoký krevní tlak nebo odbourávat deprese. Nic ale není nutné přehánět a tak pro začátek postačí, když na konec své ranní hygieny zařadíte nejprve vlažnou a po čase také studenou sprchu. Nejen že posílíte schopnost těla vyrovnávat se s nižšími teplotami, ale navíc díky endorfinům zabojujete se špatnou náladou.

Kvašená zelenina

Výše zmíněné vitaminy jsou také nedílnou součástí přípravy na zimu. V dnešní době nás jako první napadnou pravděpodobně dovážené citrusové plody nebo nejrůznější doplňky stravy, které dnes a denně vidíme v reklamách. Jenže ty dříve nebyly běžně dostupné a tak už naše babičky si věděly, jak vitaminy v zimě doplnit. Ne nadarmo se proto připravovalo kysané zelí. Nejenže kvašením potraviny dochází k její konzervaci, ale navíc jí tento proces v podstatě dodává status superpotraviny. Je skvělým zdrojem vitamínu C a bakterií kyseliny mléčné, díky čemuž aktivuje střevní mikroflóru. Obsahuje také vitamin K, B a spousty důležitých minerálů. Tato výživná bomba dokáže snížit krevní tlak a podpořit vylučování toxických látek.Kvašená zelenina se připravuje po celém světě a pakliže máte zájem vyzkoušet zahraniční obdobu našeho kysaného zelí, sáhněte po pikantním korejském kimchi.

Existuje mnoho způsobů jak předcházet nemocem a oslabení organismu. Pokud vás zajímá,  jak tělo v tomto období povzbudit a posílit imunitu, doporučujeme přihlásit se na náš kurz Jak přežít zimu ve zdraví. Naučíte se naslouchat svému tělu a včas rozeznat nastupující chorobu. Blíže nahlédnete do oblasti výživy a reflexní terapie. Kurz má také přesah na oblast psychosomatických potíží, které nás mohou během zimy doprovázet. Zatočte se zimními splíny a chorobami dříve než se stihnout objevit!